5 snabba med Mona Wåtz, VD och grundare av Beachkind

5 snabba med Mona Wåtz, VD och grundare av Beachkind

Med en passion för naturligt solskydd och en stark drivkraft att förändra branschen, har Mona Wåtz byggt upp varumärket Beachkind från grunden. Hennes resa började med en önskan att skapa solskydd som är snälla både mot huden och havet – och idag är Beachkind ett självklart val för många som vill skydda sig i solen med gott samvete. Vi ställde fem snabba frågor till Mona om entreprenörskap, inspiration och vad naturlig skönhet betyder för henne. 

1. Hur skulle du beskriva ditt varumärke med tre ord?

- Färgsprakande, glädjefullt och snällt! 

2. Vilka är de största utmaningarna du har mött som kvinnlig entreprenör i skönhetsbranschen?

Som kvinnlig entreprenör i en kvinnlig bransch som skönhetsindustrin så kan jag ibland uppleva mycket fördomar mot naturlig hudvård samt att många ser varandra som konkurrenter som de behöver ligga steget före eller tävla med. Detta är något jag ogillar väldigt mycket och jag ser hellre att vi som kvinnor lyfter och hyllar varandra och våra framgångar, oavsett om vi är konkurrenter eller ej.
Jag fokuserar faktiskt inte speciellt mycket på vad andra större skönhetsmärken gör, även om det är roligt att se vad de hittar på. Jag fokuserar på att lyfta fram Beachkind, utan pekpinnar och utan att jämföra och klanka ner på andra varumärken. Jag vill fokusera på det som är positivt med Beachkind, sprida glädje och inspirera till hälsosamma solvanor.

3. Har du någon daglig skönhetsrutin du inte kan vara utan?

- När det kommer till min egen skönhetsrutin så är ett riktigt bra olje-serum det bästa jag vet! Och för mig som har ljus och känslig hy, så är även solskydd viktigt för mig året runt.

4. Finns det en produkt du är extra stolt över och varför?

- Jag är extra stolt över våra två första solkrämer (orange flaska). Jag fullkomligt älskar vår Beachkind-doft av apelsinblom, vanilj och freesia! 

5. Vad betyder “naturlig skönhet” för dig personligen?

-  För mig personligen betyder ”naturlig skönhet” att använda produkter med väl beprövade råvaror från naturliga ursprung, tillverkade av personer och företag som verkligen brinner för det dom gör.

Vi på Naturligt Snygg vill även lyfta fram några av våra favoriter: 

 

Helen: "Jag älskar doften av Beachkind Natural Sunscreen SPF 30. Dessutom passar den både mig och min dotter. Klibbar inte, lämnar inte någon vit hinna och doftar ljuvligt!"

 

 


 

Ninnie: "För mig som har känslig hud passar Beachkind Sensitive-serie. Den är dessutom ”Reef Safe", parfymfri och passar hela familjen. Ett riktigt bra solskydd helt enkelt"