Recept - gör din egen myggolja + myggspray
I klippet använder Hannah eteriska oljor från Neal's Yard Remedies som är ekologiska och av hög kvalitet. Men du kan enkelt variera myggoljan med andra eteriska oljor som inte myggen gillar men som kanske tilltalar din näsa mer. Hannah tipsar om dessa:- Enbär (juniper)
- Eukalyptus & Lemon
- Geranium
- Lavendel
- Citronella
- Lemongrass (citrongräs)
- Tallfröolja
- Kryddnejlika
- Tea tree
- Pepparmynta
- Fördela 45 - 50 droppar eteriska oljor i 2 dl valfri växtbaserad olja som du kan smörja in i huden, tex rapsolja, mandelolja, jojobaolja eller kanske morotsfröolja. Perfekt att smörja nacken, handleder och fotleder där du har svårt att skydda dig med kläder.
- Fördela 45-50 droppar eteriska oljor i ca 2 dl vatten som du har kokat innan. Skaka och spraya! Denna spray kan du använda över hela kroppen men den skadar inte dina kläder heller. Perfekt att ha stående på balkongen, i husvagnen eller att ha med i tältet!
- Kolla in den korta filmen och se hur man gör - och lycka till!