Nytt i shoppen: Prisvinnande mascara från Couleur Caramel
Redaktionen
Nu finns den prisvinnande mascaran Couleur Caramel Signature Regard Infini Mascara att köpa i webbshoppen. Vi vet att ni är många som varit nyfikna på denna efter att den sopat banan med andra naturliga och ekologiska mascaror i Organic Beauty Awards 2018.
Årets fyra bästa mascaror enligt proffsjuryn i Organic Beauty Awards var:
Doften är heeeelt otrolig. Lätt att tvätta med, framför allt omgång två gör att det löddrar ordentligt. Min känsliga hårbotten trivs och håret håller sig fräscht flera dagar. Jag är nöjd!
Effektiv, perfekt konsistens och underbar doft! Jag har testat många deos o pappersförpackning och flera av dem har haft trist konsistens. För hårda, för smuliga eller kletiga. Den här är helt oöverträffad!
Från första användningen blev jag kär i denna olja!
Den är lätt, kladdfri och doftar som en somrig citrondrink. Perfekt för att ge glans och mjukhet till överhår och toppar, och fri från silikoner och andra skadliga ämnen.
Bästa schampokakan jag provat. Håret blir fylligt och lätt. Min hårbotten brukar bli fet snabbt men tvättar jag med denna två omgångar så håller sig hårbotten fräsch länge. Rekommenderar verkligen!
Mild men effektiv ansiktsrengöring för min ganska känsliga hy. Går fint att ta bort smink med. (Dock har jag inget vattenfast.) Denna har jag använt i många år och ser ingen anledning att byta, för jag tror inget kan vara bättre i förhållande till priset.
Riktigt bra mascara till bra pris. Jag var lite tveksam till en så "konstig borste", men den visade sig separera fransarna bättre än någon jag haft innan. Jag är bara ute efter en naturlig look, men det går säkert att bygga på med fler lager för den som vill. Den har klarat regnväder med bara en anings lite svärta på ögonlocket. Denna kommer jag att fortsätta köpa!
Mycket bra naturlig styling. Kramar in det i håret när det torkat lite efter tvätt och låter det sen självtorka. Följer upp med att lyfta lite med Bruns hårdvax inne vid hårfästet. Oftast håller volymen sig ok även dagen efter.
Bästa schampot för mitt hår! Har provat billigare naturliga schampo, men med detta får håret mer naturliga lockar och volym. Växlar mellan detta och Rosenseriens schampo med arganolja.