Najel 2-in-1 Shampoo för fet hårbotten är framtaget för att rengöra och balansera hårbotten. Schampot kombinerar naturliga ingredienser som olivolja och lagerbärsolja med traditionella aleppotvålprinciper. Det avlägsnar överflödig olja utan att torka ut, och är lämpligt för daglig användning även vid känslig hårbotten. Produkten är fri från syntetiska doftämnen och parabener, med en mild och naturlig doft av den klassiska aleppotvålskaraktären.
Vad tyckte jag om Najel Shampoo 2 in 1, Greasy Hair?
Jag har använt Najel schampo 2-in-1 för fett hår nu under ett par veckor och är riktigt nöjd! Schampot löddrar härligt och ger en riktigt fräsch känsla i hårbotten. Det bästa är att mitt hår faktiskt håller sig fräscht ytterligare en dag jämfört med vad det brukar göra. Doften är lagom diskret, som man förväntar sig av aleppotvål, vilket passar mig utmärkt eftersom jag inte vill ha överdrivet parfymat hår.
Det jag saknar är den balsameffekt som utlovas. Mitt hår blir fortfarande lite trassligt efter tvätt, så för mig hade en tydligare vårdande effekt varit ett välkommet tillskott. För mer lättkammat hår märks detta troligen inte lika mycket.
För dig som vill ha ett effektivt, milt och naturligt schampo som prioriterar att håret ska hålla sig fräscht längre är detta en utmärkt produkt. Är ditt hår däremot benäget att trassla till sig kan du överväga att komplettera med ett milt balsam eller leave-in-produkt för bästa resultat.
Betyg: 4/5
- minus för trassel